Web Tasarım

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım internet dünyasında yer almak adına oluşturduğunuz dijital kimlik olarak da tanımlanabilir. Ziyaretçilerinize ev sahipliği yaptığınız vitrin, şık ve kolay kullanıma sahip kullanıcı dostu bir platformda denebilir.

Bir internet sitesinin oluşumuna başlarken geçirilen ilk süreçte web tasarım olarak adlandırılabilir.


icp-ppc


Tasarımda Renk Seçimleri

Web tasarım sürecinde tercih edeceğiniz renklerin sitenizi doğru şekilde yansıtması açısından büyük öneme sahiptir. Genellikle amaçlarına göre kurumsal siteler soft renkler veya firmaya özel seçilmiş renkleri, hobi veya kişisel amaçla kurulmuş siteler ise pastel renkleri tercih etmektedir.

Tasarımda renk seçimi için renklerin taşıdığı anlamları da bilmekte fayda var. Örneğin beyaz saflığın sembolü olarak görüldüğü gibi mavinin özgürlükçü yapıyı ön planda tutması kaçınılmazdır. Yeşilin tonları doğayı simgelerken, sarının zarifliği, neşeli karakteristik özellikleri öne çıkarmasıdır. Siyah renk tüm Dünya’da matemi ve tutkuyu simgelerken, kırmızının harekete geçirici güçlü bir enerjiye sahip olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Tasarım ve Site Uyumu

Tasarım sürecinde site ile %100 uyumluluğu yakalamak için sitenin hizmet ettiği amaçlara uygun bir tasarım çizgisi yakalamalıdır. Örneğin çocuk ziyaretçi kitlesine kitap ettiğini düşünürsek içerisinde başka amaçlara hitap eden görsel materyaller kullanılması sitenin tasarım uyumsuzluk sorununu ortaya çıkaracaktır.

Tasarımın göz yormayan bir yapıda olmasının yanı sıra kolay navigasyon menüler ve kullanıcı dostu sade bir yapı üzerine kurulması gerekmektedir. Aksi takdirde tasarım ve içerikler birbirleri ile karmaşık bir görünüm oluşturacaktır.

Tasarımda kurulacak sitenin içeriğine göre kullanılabilecek ikonlar, tasarımsal efektler çizimi zenginleştirecek önemli unsurlardır. Aşağıda hedef kitlesi çocuklar ve ebeveynleri olan bir anaokulu sitesinin tasarımını görebilirsiniz. Oldukça başarılı bir tasarım diyebiliriz.


mantrans02c

web_tasarim

Web Tasarım'da Olması Gerekenler


Mobil Uyum

Web Tasarım yapılırken en dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri tasarımın responsive ve mobil uyumlı olması.


Teknik SEO Çalışması

Web sitesinin amacını ele aldığımızda tanıtım, iletişim ve pazarlama gelmektedir.İnternet Sitenizin başlangıç SEO çalışmalarının yapılmasına dikkat ediniz.Sadelik

Web tasarımı sade ve kullanışlı olması internet kullanıcıların aradığı en önemli özelliktir.Sade web siteleri daha kullanışlı olarak avantajlıdır.


Sosyal Medya ve Paylaşım Butonları

Web sitenizde sosyal medya linkleriniz, içeriklerinizde ise sosyal medya paylaşım butonları olmalıdır.Google Map – İletişim Formu

Geçmişten günümüze kadar gelen iletişim formu sayfasına Google Map haritaları da eklenmelidir. Bu sayede ziyaretçiniz adresinizi daha rahat bulabilecektir.


Yazılım

İnternet sitenizin tasarımında kullanılan yazılım, özgün bir yazılımmı ? yoksa hazır bir yazılımmı olduğuna dikkat etmeniz gerekir.px-sn03Yazılım Süreci: Hazır Yazılım mı? Özgün Yazılım mı?

Web tasarım sürecinde sitenin tasarımı hazırlanmasının ardından artık sitenin kullanımında görev alacak fonksiyonların tasarım ile kodlar aracılığıyla birleştirilmesine geldi. Yazılım sürecinde hazır yazılımlar sabit özelliklere sahip olsa da bazı yazılımlar geliştirmeye açık bazıları ise geliştirme ve revizelere kapalı yapıda oluşturulabilmektedir.

Bu nedenle hazır yazılım özelliklerine bağlı kalmak istemiyorsanız ve siteniz için özel bir yazılım yapısı kurmak istiyorsanız özgün yazılım tercih edebilirsiniz. Maliyet konusunda hazır yazılımların birden çok sitede kullanılmasından dolayı düşük rakamlardan satışa sunulurken, özgün yazılımların ise sitenize özel olarak oluşturulduğu için biraz daha yüksek maliyetlere yapılmaktadır.

2015 Web Tasarım Trendleri

2015 yılında da web tasarım sürecinde trend haline gelen bazı faktörler profesyonellik adına kullanılmaya başlanmıştır. Dilerseniz 2015 yılında web tasarım süreçlerinde aktif olarak rol alacak trendleri inceleyelim.

– Responsive Tasarımlar (Tüm Cihazlar ve Tarayıcılar ile Uyumlu)

Google tarafından da desteklenen mobil uyumlu responsive tasarımlar bu yılda önemini koruyor. Mobil cihaz kullanımının artması sitenin sadece bilgisayarlar tarafından kullanılmasına değil, internete bağlı olan tüm cihazlar ile uyumlu bir tasarım almasına neden olur.

Şu anda firmalar tarafından talep edilen isteklerin başında mobil cihazlar ile uyumlu tasarımlar istemesi bu faktörün önemini ve kullanımını arttırmaktadır.
Tasarım ve Seo Uyumu

Web tasarım ve SEO birbirlerinden ayrı çalışmalar olarak görünse de, birbirini tamamlayan kurallardan oluşmaktadır. Başarılı bir SEO çalışmasının temelini web tasarım yazılım çalışmaları oluşturmaktadır. SEO’nun temel amacı web sitenize daha fazla kullanıcı getirmektir, bunun da en kolay ve pratik yolu arama motorlarına web sitenizi kaydetmek ve SEO kurallarına uymaktır.

MüşteriYorumlarımız


We do not only provide SEO and Internet marketing services but we also offer a wide array of related services such as SEO friendly web design, pay per click, affiliate marketing, website audits, social media optimization, branding and several others.


 • 2 yıldır düzenli bir şekilde ALAYEL firması ile çalışmaktayız. Kendilerinden Web Tasarım ve SEO konusunda gerek eğitim gerekse de hizmet olarak yararlanmaktayız. Tüm ekiplerine ve Erdal Bey'e özel olarak teşekkürlerimi sunarım.

  Ahmet Çelik
  Ahmet Çelik
  Teknosa Dijital Pazarlama Uzmanı
 • Erdal bey ve ekibiyle birlikte 4 yıldır çalışmaktayız. Yoğun olan bir internett girişimimiz ve firmamız için yaptırdığımız web sitelerine yaptıkları responsive ve özgün tasarımlar ile kendilerine minnettarız.

  Lisa Hamurcu
  Lisa Hamurcu
  Şahsuvaroğlulları Genel Sekreteri


Hizmet TalepFormu


İsminiz*

Telefon*

Email*

Website Adı

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Hedefiniz Nedir?