Seo ve Sosyal Medya Önemi

Seo ve Sosyal Medya Önemi
by

SEO’DA SOSYAL MEDYANIN ÖNEMİ VE DOĞRU ŞEKİLDE KULLANILMASI

Sosyal medya ile başlayan birçok seo öngörüsü ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu öngörülerden hangilerinin daha mantıklı geleceği konusuna siz değerli seo takipçileri ile birlikte değinmek istedik. Öncelikle “Seo açısından sosyal medya gerçekten bu kadar önemli mi?” sorusuna bir yanıt verelim.

Evet, gerçekten önemli…

SEO İÇİN SOSYAL MEDYA NEDEN ÖNEMLİ?

Arama motorları kullanıcılara en kaliteli sonuçları listelemek için birçok farklı etkeni göz önünde bulundurmakta bunlardan birkaçını söylemek gerekirse sayfada kalma süresi, sayfa içerisinde yapılan yorumlar gibi faktörler gösterilebilir. Peki, sosyal medya bu kriterlerin neresinde?

Sosyal medya arama motorlarının gerçekten ihtiyacı cevaplayacak sonuçlar verebilmesini en iyi analiz ettiği kriterlerden bir tanesidir. Örneğin bir içeriğe girildiğinde eğer ki içeriğiniz gerçekten kaliteli ve kullanıcının bilgi açlığını doyurabilmişse sosyal medya’da paylaşarak, beğenerek ve diğer farklı etkileşimleri kullanarak sayfanızı vurgulayabilir.

Sosyal medya’da paylaşılacak kadar değerli bir içeriğin seo açısından sıralama faktörlerinde de büyük avantaj sağlaması, önemini bu denli yüksek kılıyor.

Not: Arama motorları sitelerin ziyaretçiler ile sosyal medya aracılığında yaptığı etkileşimleri inceleyerek de arama sonuçlarını değiştirebilmektedir.

SOSYAL MEDYANIN DOĞRU VE ETKİN ŞEKİLDE KULLANILMASI

Genellikle ülkemizde etkin kullanım denildiğinde ziyaretçileri kandıracak hareketlere rağbet fazla olsa da bu aslında size uzun vadede faydadan çok zarar verecektir.

Bir e-ticaret siteniz olabilir veya bir bloğunuz ya da bir amaca hizmet eden kurumsal bir siteniz. Peki, siz sosyal medyayı doğru şekilde kullanıyor musunuz? Aşağıdaki kriterler üzerinden inceleyerek cevabını kendiniz bulabilirsiniz.

Site içi değişiklikler

– Site içerisinde mutlaka en çok kullanılan sosyal medya mecralarının beğen, paylaş gibi etkileşim yaratacak fonksiyonlarını bulundurun.

– İçeriklerinizin sonlarında ziyaretçileri sıkmayacak şekilde sosyal medya paylaşarak arkadaşlarınızı da haberdar edebilirsiniz gibi konulara değinebilirsiniz.

– Ziyaretçileriniz için oldukça değerli bir doküman, bilgi kaynağı, dosya paylaşıyorsanız bunu gizleyerek sosyal medyada beğenildiğinde veya paylaşıldığında ona sunmanız da oldukça etkili bir yöntemdir.

– Site içerinizde mutlaka sosyal medya hesaplarınızda sahip olduğunuz kitleyi rakamlar ile sunun. Bu sizin sosyal medyada sahip olduğunuz otoriteyi ziyaretçiye aktararak hedef kitlenizin artmasına yardımcı olacaktır.

– Sitenizde eğer üyelik gerektiren bir durum var ise mutlaka sosyal medya hesapları ile giriş yapma özelliğini bulundurun.

– Site içerisinde bulunan sosyal medya ikonlarını belirlerken farklı tasarıma sahip olanları tercih ediniz. Zira tüm sitelerde karşılaşılan ikonlar sizin de sitenizde yer alıyorsa diğer sitelerden bir farkınız kalmayacaktır. Bu faktör için dilerseniz ücretli ikonlar satın alarak fark yaratabilirsiniz.

Fikir vermesi açısından yemek sepeti sitesinin sosyal medya ikonları şu şekildedir.

Sosyal Medya’daki Hesap Değişiklikleri

Sosyal medyaya verdiğiniz önemi simgeleyecek bir diğer unsur ise sosyal medya hesaplarınızın şıklığı, periyodik paylaşımları ve takipçileriniz ile sağladığınız etkileşimdir. Birçok firma bu konuyu başlı başına bir sektör olduğunun farkında olarak bu alanda personel istihdam etmektedir.

Peki, olması gereken bir sosyal medya hesabında gereken şartlar nelerdir?

– Hesap profil resmi ve kapak fotoğrafının markaya/siteye uygun olarak hazırlanması
– Sosyal medya reklamları ile hesabın başlangıç aşamasında desteklenmesi (Facebook reklam, Twitter Reklam v.b.)
– Aktif olarak paylaşımların yapılması gerekmektedir fakat sıkıcı paylaşımlar kullanıcılar ile etkileşimi minimuma düşürür. Sitenizin ilgi alanında daha eğlenceli paylaşımlar üretmeniz etkileşimi de arttıracaktır.
– Paylaşımlarınızı yaparken kısa url’ler kullanın bu şekilde url üzerinden sitenize gelen anlık ve detaylı girişleri de ölçümleyebilirsiniz.

SEO İÇİN SOSYAL MEDYA KULLANIMI İÇİN BİRKAÇ İPUCU

– İçerik linklerinizi paylaşarak içeriklerinizin trustrank değerlerini arttırabilirsiniz.
– İçeriklerinizi paylaşırken sosyal medyada dikkat çekecek bir başlık ve açıklama kullanın.
– Sosyal medya üzerinden sitenize giren ziyaretçiler seo açısından altın değerindedir.
– Ufak yarışmalar düzenleyerek insanları paylaşıma ve beğenme işlemlerine tetikleyin.

Bir önceki yazımız olan Seo'nun Gizli Sırları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir