Mobil Site Seo Rehberi | Mobil Seo Nasıl Yapılır ?

Mobil Site Seo Rehberi | Mobil Seo Nasıl Yapılır ?
by

MOBİL SEO DEVRİ VE KAVRAM KARGAŞALARI

Mobil Site Seo Rehberi | Mobil Seo Nasıl Yapılır ?

İnternet kullanıcı oranlarından %32 kadarının mobil cihazlar üzerinden internete giriş yapması sitelerin mobil ziyaretçilere acaba doğru ve kaliteli bir görünüm sunuyor mu? Sorusunu da aklına getirdi. Mobil sitelerin avantajlarına yenisini ekleyen ise arama motorları oldu.Mobil Site Seo Rehberi | Mobil Seo Nasıl Yapılır ? 

Google tarafından ve diğer arama motorlarının da onayladığı mobil kullanıcı dostu tasarımlar mobil odaklı arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alması ziyaretçiye daha etkin bir site kullanımı sağlayacağından büyük önem kazanmıştır. Google bu konuda birçok internet sitesini özel olarak uyararak sitesini mobil hale getirmesini 21 Nisan’a kadar talep etmiştir.

Mobil Seo için yapmanız gerekenler

Duyarlı Tasarım (Responsive Design)

Duyarlı tasarımlar aslında cihaza göre aynı tasarımı farklı böyut ve görünümlerde sunmaktadır. Bu şekilde sitenize giren ziyaretçinin bağlandığı internet cihazına göre siteniz görünüm sağlar ve kullanıcı deneyimi maksimum düzeye çıkar. Tasarımlarınızın duyarlı olarak hazırlanmasının ardından meta etiketlerine aşağıdaki örnekteki gibi viewport etiketi eklenmelidir.

<meta name=”viewport” content=”width=device-width, initial-scale=1.0″>

Mobil Domain

Duyarlı tasarımınızı mobil cihazlar olan akıllı telefonlar, tabletlerde sunulması için özel olarak açılacak m.siteadi.com şeklinde domain üzerinde yayınlayabilirsiniz. Arama motoru sonuçlarında ise sitenizin rakip sitelerden ön sıralarda yer bulduğunu bir süre sonra fark edeceksiniz. Unutmayın mobil arama sorgularında mobil sonuçlar daha doğru bir kullanım sağlayacağından arama motorları mobil ziyaretçilere mobil siteleri önermektedir.

Canonical Etiketleri ile Duplicate Content Hatasından Kurtulun

Duplicate Content yinelenen içerik anlamına, yani sitenin kendi içerisindeki bir içeriğin kopyasını gene kendi sitesinde başka bir link içerisinde sunması ile sağlar. Bu tarz bir hata arama motorlarında ceza yaptırımlarına yol açarken canonical etiketleri sizin kurtarıcınız olacaktır.

m.siteadi.com için yaptığınız sayfada ana sayfanın içerikleri yinelendiği için aşağıdaki kodu m.siteadi.com ana sayfanıza eklemeniz gerekmektedir. Bu şekilde bu sayfanın aynı olduğunu bildirmiş olursunuz.

<link rel=”canonical” href=”http://www.siteadi.com/” />

Mobil Site Haritası

Mobil içeriklerinizin yer aldığı linklerin tamamını sağlıklı bir şekilde arama motorlarına bildirmek istiyorsanız mobil site haritası oluşturarak Google ve diğer arama motorlarına bu linkleri iletmeniz gerekmektedir. Mobil site haritası normal site haritalarından biraz daha farklıdır.

Madsubmitter.com/mobile-sitemaps/ linki üzerinden ücretsiz olarak mobil site haritası oluşturabilirsiniz.

Site Açılış Hızı ve Sayfa Hız Kontrolü

Mobil sitenizi hazırladı iseniz ilk olarak site açılış hızını ve sayga hız kontrolünü sağlamanız gerekmektedir. Bunun içinse GTmetrix servis aracından yararlanabilirsiniz. Puanların A sınıfında %85 üzerinde olmasına özen gösterin.

Google Mobil Uyumluluk Testi

Tüm eksikleri tamamladı iseniz mobil sitenizin tamamen ziyaretçilere uygunluğunu kontrol etmek adına Google tarafından sunulan Mobil Uyumluluk Testi ile sitenizi taratmanız gerekmektedir. Siteniz üzerinde mobil ziyaretçilerin etkileşimini olumsuz yönde etkileyecek tüm unsurlar sizlere linkleri ile birlikte sunulmaktadır.

Mobil Uyumlu Otoriter Sitelerden Backlink

Backlink alacağınız sitelerin de mutlaka mobil uyumlu, içerik açısından yakın, otoriter veya haber sitelerinden almaya çalışın. Zira mobil uyumlu sitelerden alınan linkler ile duyarsız tasarıma sahip sitelerden alınan linkler arasında büyük bir fark vardır.

Tam Ekran Reklamlar ve Popup Reklamlar

Mobil tasarımlar üzerinde kesinlikle yer vermemeniz gereken iki reklam stratejisi vardır. Bunlardan biri tam ekran reklam yayınları veya ziyaretçiye gösterilmeye zorlanan pop-up reklam seçenekleridir.

Mobil Seo Nasıl Yapılabilir ?

Google mobil seo ile ilgili algoritması üzerine ben ve ekibimin gerekli analizleri yaptığına inanıyorum. Mobil seo, normal seo gibi üst düzey bir algoritma yapısına sahip değil. Mobil seo kısıtlı kıstaslar üzerine kurulmuş bir yapı olmakla beraber üst sıraları hedeflemek kolay bir hale dönüşmektedir. Google Seo algoritmasının ilk hallerinde çok basit bir şekilde sitelerimizi üst sıralara getirebiliyorduk. Şimdi ise Mobil seo’da aynı durum söz konusu, çok basit yöntemlerle üst sıralara çıkabilme şansını yakalayabiliyoruz. Google mobil seo’da 21 ve 25 nisan tarihleri arasında gerçekleştirmiş olduğu Mobil uyumluluk güncellenmesinden hemen sonra, seo işlemleriyle uğraşan herkes, mobil de yapılan arama sonuçlarına daha fazla özen göstermeye başladı. Bu süre zarfında sitenizi responsive yani mobil uyumlu yapmış olsanız bile gözle görülür bir yükseliş hissetmemiş olabilirsiniz bunun nedeni ise sadece mobile uyumlu hale getirmek değildir. Mobil seo nun tüm kıstaslarını başarılı bir şekilde sitemize uygulamaktır. Peki nedir bu mobil seo kıstasları ?

1-Mobil Tasarım 

Mobil seo algoritmasının en önemli kriteri, internet sitemizin mobil uyumlu, responsive bir tasarıma sahip olabilmesidir. Cep telefonları,tabletler ve mobil olarak giriş yapılan tüm uygulamalardan tarafından kolayca erişim sağlayabilecek bir yapıya sahip olabilmesidir. Google sitenize yaptığınız bu değişiklikleri, botlar sayesinde görür ve sizi mobilde yapılan aramalarda üst sıralara taşımakta cömertçe davranır. Eğer İnternet sitenizi responsive yani mobil bir tasarıma dönüştüremiyorsanız mobilde okunması zor olan Java Script,Flash içerik tarzında tarayıcıların(chrome,safari,opera) okunması mümkün olmayan teknolojilerden sakınmanızı asla aklınızdan çıkarmayın.

2-Kırık Link

Google normal aramalarda kırık linklere önem veriyor olsada, mobil seo da bu önem kat ve kat artmatadır. Mobil de üst sıraları hedeflemek istiyorsanız kırık link yapısından kurtulmanız gerekmektedir. Bunun için özel olarak hazırlanmış 404 hata sayfaları yapabilirsiniz. İnternet sitenizde, her sayfanızdan ana sayfaya link çıkışı olmak zorunda ve düzenli olarak kırık linklerinizi kontrol ediniz. 

Her ne kadar normal arama sonuçlarında da kırık linkler önemli olsada mobil seo’da bu önem dahada katlanıyor. Google mobil algoritması site içerisindeki link hiyerarşisine ayrı bir önem vermekte ve kırık linki olan sayfaları sıralamada daha aşşağılarda çıkartmakta. Dikkat etmeniz gereken şey sayfalarınızın tümünden ana sayfaya link çıkışının olup olmaması, kesinlikle olmalı. Ve periyodik olarak kırık link kontrolü yapmanız. Sitenizde ki kırık linkleri bulabilmeniz adına bu araç kesinlikle işinizi görecektir. KIRIK LİNK BULMA ARACI

3-Mobil Seo Haritası (üst açıklamanın detayı)

Mobil seo da arama sonuçlarını doğrudan etkileyen bir diğer aşama ise, site haritasıdır. Site haritanızın mobil şeklinde uyum sağlayabilmiş olmalıdır. Unutmayın ki mobil seo botları ve algoritmaları tamamen farklıdır. Bu yüzden sitenizi mobile uyarlamak, sadece tasarımını uyarlamakla kısıtlı değildir.Mobil Site Seo Rehberi | Mobil Seo Nasıl Yapılır ?  Site haritanızı bu site üzerinden oluşturabilirsiniz.Mobil Site Haritası

4-Mobil Uygulamalar

Bu konuda net bir işe yarar, yaramaz. Kanıtı olmazsa bile biz sizin siteniz için Mobil Site Seo Rehberi | Mobil Seo Nasıl Yapılır ?  mobil uygulama geliştirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Telefon üzerinden indirilen uygulamanız ile sitenize çekeceğiniz hit bizlerin denemelerine göre sıralamalarınızı doğrudan etkileyen faktörlerden biridir.

5-Mobil Uyumluluk Testi Yapın.

İnternet sitenizi, Google Webmaster Araçları ile kaydını yapabilirsiniz. Araçlar bölümünde “Arama Trafiği” seneği altında bulunan “Mobil Kullanılabilirlik” sayfasında ki aşamaları takip edebilirsiniz. Google tarafından siteniz kontrol edilerek, mobil tarafınızda yapmış olduğunuz hataları görerek bunlar üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Mobil Uyumluluk Testi

Mobil Site Seo Rehberi | Mobil Seo Nasıl Yapılır ?

Bir önceki yazımız olan Paravan Blog Nasıl Yapılır ? Seo'ya Etkisi Nedir başlıklı makalemizde paravan blog, paravan blog nedir ve paravan blog ve seo hakkında bilgiler verilmektedir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Share

Comments

  1. harika bir yazılım

  2. Değerli hocam çok teşekkür ederim makalenizi okudum ve bilgi paylaştığınız için cani gönülden teşekkür ederim size

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir