Kurumsal Seo Firmaları

Kurumsal Seo Firmaları
by

KURUMSAL SEO FİRMALARI VE HİZMET SÜREÇLERİ

Kurumsal seo firmaları tarafından uygulanan başarılı bir seo projesinin aslında nasıl bir inşa ve sistem üzerinde çalışıldığını merak etmiş olabilirsiniz. Bu yazımızda seo proje süreçleri ve kurumsal seo çalışmalarının başarısı için gereken faktörleri ele alacağız.

Anahtar Kelimelerin Doğru Belirlenmesi

Kurumsal seo çalışmaları için belirlenecek anahtar kelimeler aynı zamanda geri dönüş oranlarını da belirler. Anahtar kelime belirleme süreçlerinde kelime analizi yapmak için anahtar kelime araçlarından yardım alınması ve rakamsal verilerin doğru şekilde yorumlanması gerekmektedir.

Örneğin Google anahtar kelime aracı üzerinden bir kelimenin yıllık olarak değişimini şu şekilde görebilirsiniz. Seo firmaları bu faktöre çok dikkat etmeseler de seo sürecinin başlama tarihini belirlemek için ideal bir özelliktir.

Yukarıda gördüğünüz örnekte “otel” kelimesinin yaz aylarındaki aranma artışı daha yüksektir. Bir seo çalışmasının maksimum başarı yakalaması için ortalama etki süresi 2 ay olduğunu düşünürsek Şubat ayında seo çalışması bu kelime için ideal başarıya ulaşacaktır.

Takım Çalışması Mutlak Başarı

Kurumsal seo çalışmasını oluşturan işlemler aslıdan seo stratejisine göre yüzlere, binlere veya on binlere ulaşmaktadır. Bunun içince tek kişilik bir seo danışmanı yerine kurumsal seo firmaları bu işlemleri periyodik olarak daha başarılı şekilde sürdürebilmektedir.

En basit hesap ile firmanız bünyesinde istihdam ettiğiniz bir seo danışmanı günlük 8 saatlik mesai sürecinde 1 kişilik iş performansına ulaşırken kurumsal seo firmaları siteniz için takımdaki perosnel sayısına göre 4-20 kişilik iş performansı sağlamaktadır. Buda çalışmalarınızın kalıcılığını, geri dönüşlerini ve kalitesini sağlayan en önemli unsurdur.

Detaylı Rakip Analizi

Rakip siteler sektörünüzde neler yapmış, internet dünyasındaki son gelişmeleri takip edebileceğiniz bir Google servisi olduğunu biliyor musunuz? Google Alert sayesinde markanın tüm online itibar yönetimini anlık/günlük takip ederek hem kendi markanız adına hem de rakipleriniz adına internet dünyası üzerindeki tüm gelişmelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Google Alert normalde ilgi alanlarınıza göre size yeni içerikleri tarayarak sunan bir RSS servisi olabilir fakat kurumsal seo çalışmalarında marka itibarını takip etmek adına kullanılabilmektedir.

Strateji Planlaması

Kurumsal seo çalışmalarında strateji planlaması sitenin yaş, sağlık, bulunabilirlik ve otorite durumlarına göre sıralanmaktadır. Örneğin henüz 6 aylık bir site için kurgulanan seo stratejisi 4 yıldır yayında olan bir site için fazla etkili olmamaktadır. Aynı şekilde geçmişi 2 yıl ve öncesine dayanan sitelere uygulanan seo planlaması yeni sitelerde fazla oranda seo çalışmasına sitenin zarar görmesine neden olabilir.

Site içeriğine bağlı olarak da seo stratejileri değişebilmektedir. Örneğin kurumsal bir e-ticaret sitesi için sosyal medya alanındaki yapılacak işlemler yoğun olurken, kurumsal firma sitesi için uygulanacak işlemler daha çok sektörel ağırlıklı işlemler olmalıdır.

İş Dağılımı ve Uygulanması

Strateji planlamasının ardından takım içerisinde kurumsal seo işlemleri personel niteliklerine göre paylaştırılarak dinamik bir ekip çalışması uygulanmaktadır. Çalışmaların tamamının manuel(elle) olması organik bir görünüm içinde idealdir.

Başarı ve Geri Dönüşlerin Raporlanması

Kurumsal site sahiplerinin başarı seviyesinin ölçülmesinde birçok farklı kıstas baz alınabilir. Örneğin bir e-ticaret sitesinde geri dönüşlerin raporlanmasında sipariş sayısı baz alınırken, kurumsal firma sitelerinde günlük ziyaretçi sayısı, gelen talep ve istekler baz alınabilmektedir.

Kurumsal seo firmaları için başarının ölçümü ise anahtar kelimelerin başlangıç sıralamaları ile seo sürecinde sahip oldukları sıralamalardır. Eğer ki anahtar kelimeler doğru şekilde belirlendi ise günlük ziyaretçi artışı da paralel olarak artmıştır.

Başarının Korunması ve Kalıcılık

Başarı ile sonlanan bir seo süreci, kurumsal seo firmaları tarafından devam ettirilerek korunmaktadır. Seo sadece bir defa yapılan bir süreç değildir. Nasıl ki firmalar reklam stratejilerini her ay yeniliyorsa seo çalışmalarının da her ay yenilenerek uygulanması başarının korunması ve kalıcılık açısından yenilenmelidir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir