Arama Motoru Optimizasyonu SEO

arama-motoru-optimizasyonu
by

ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU

Arama motoru optimizasyonu genellikle SEO, Google’da üst sıralara çıkma vb. gibi birçok terim ile anılmaktadır. Aslında ise arama motorlarına göre sitenin uyarlanması ve eksik yanlarının revize edilmesinde yapılan işlemlerin tamamına verilen isimdir. Optimizasyon bir sistemin/işleyişin gerekli işlemler yapılarak daha iyi performans alınabilmesi adına yapılan geliştirmelerdir. Arama motoru ve optimizasyon kelimeleri bu nedenle bir araya getirilmiştir.

Optimizasyona Başlarken ;

Öncelikle sitenizin hangi amaçla kurduğunuzu belirlemeniz gerekmektedir. Reklamlardan gelir elde etme, satış odaklı bir internet sitesi mi yoksa bir amaç ile ilgilenen kişileri bir araya toplamak mı?

İçerik bazlı sitelerde genel olarak her konuya hitap edeceğinize bir kategoriye odaklanmanız daha hızlı yükselmenize neden olacaktır. Google anahtar kelime aracı yardımı ile jenerik kelimelerde boş olan domainlerden birini seçebilirsiniz.

Site alt yapısı olarak bizler genellikle WordPress alt yapısını tercih etmekteyiz. Site üzerinde yaptığımız kurulumdan sonraki geliştirmeleri de sıralayalım.

Title : Anahtar Kelime ve iki varyasyonu

Desc: Anahtar kelime ile başlayan mantıklı ve dikkat çekici bir cümle.

Kalıcı bağlantılar : Kalıcı bağlantılar aşağıdaki kalıpta olmalıdır.

www.siteadi.com/icerik-adi veya www.siteadi.com/icerik-adi/

Logo: Logo tasarımı için güzel bir ücret ayırın görseller sizi simgeleyeceğinden marka bilinirliği adına önemli bir husustur.

İçerik: Genellikle içerik üretimi konusunda 100 kelimesi 1.00 TL’den olan içerikler sitenizi çöplüğe dönüştürmekten başka bir işe yaramayacaktır. Tanıtım yazılarınızı bu fiyat politikasından uygulamanız olağan fakat biraz araştırarak 100 kelimesi 3.00 TL’den veya 100 kelimesi 5.00 TL’den fiyatlandırılan kaliteli makaleler ile içeriklerinizi doldurmanız ziyaretçilerinize zengin bir kaynak oluşturmak adına faydalı olacaktır.

10 tane kalitesiz içerikten ziyade 2 tane kaliteli içeriğe sahip olmanız sıralamanıza da doğrudan etki edecek, ziyaretçi ile etkileşimi arttıracak ve domaine doğrudan ziyaretçi girişlerini de sağlayacaktır.

2 ay boyunca günde 1 veya 2 günde bir periyotlar halinde sitenizin içeriğini zenginleştirin. Zira sadece bu yaptığınız işlemler bile sitenizin anahtar kelime sıralamasında ilk 500 sırada bulunmuyorken bu sıralamaya girmesi için yeterli olacaktır.

1 Ay Sonra Yapılacaklar;

Artık sitemizi sosyal medya platformları ile tanıştırmanın zamanı geldi. Öncelikle işe Twitter ve Facebook üzerinden başlamanız daha etkili olacaktır. Şimdiden söylüyoruz kesinlikle hesaplarınıza takipçi ve beğeni hizmeti almayın reklam vererek organik olarak hedef kitlenizi oluşturun.

Facebook ve Twitter hesaplarınız için tasarım kısmındaki kapak ve profil fotoğraflarını sitenizdeki ile aynı olarak hazırlayın. Şimdi ise Facebook sayfanıza reklam vererek etkili içeriklerinizi sayfanızda paylaşın. Aşağı yukarı 500,00 – 1.000.00 TL civarında harcayacağınız bütçe ile 1000-5000 arasında sayfanıza hedef kitle toplamanız mümkün.

Facebook üzerinden oluşturduğunuz hedef kitleyi Twitter hesabınıza da kaydırmak için paylaşımlarınızda Twitter hesabınızın linkini de bulundurmayı ihmal etmeyin. %20 oranında hedef kitlenizden Twitter hesabınıza takipçiler de sağlamış olacaksınız.

Önemli Not: İsterseniz Facebook sayfanızda 100.000 kişi olsun yaptığınız paylaşımları kimse beğenmiyor ise bu sayının hiçbir değeri bulunmuyor. Ziyaretçi sosyal medya üzerinden ne kadar içeriğiniz ile etkileşim yaşarsa arama motorları bunu göz önünde bulunduracaktır.

Site içi, sosyal medya ve içerik alanında yapılması gerekenler bittiğine göre sıra geldi site dışı seo çalışmasında yapılması gerekenlere.

2 Ay Sonra Yapılacaklar;

Öncelikle kendinize 2 ana 4 alt anahtar kelime belirleyin. Tanıtım makalesi olarak 100 makale yazdırın.

Makaleler şu şekilde olmalıdır.

50 adet 300 kelimelik
1 ana anahtar
2 alt anahtar makale içerisinde geçecek.

50 adet 300 kelimelik
1 ana anahtar
2 alt anahtar makale içerisinde geçecek.

Makalelerin yazımı tamamlandıktan sonra siteniz için en iyi sitelerden tanıtım yazısı almanız gerekmektedir. Bizler tanıtım yazısı konusunda şu şekilde bir çalışma ön görüyoruz.

1. İçerik Bakımından Aynı Olan Siteler

Bu seçenek aslında günümüzde oldukça zor bir kullanıma sahiptir. Aynı içeriğe sahip internet siteleri birbirlerine rakip olduklarından dolayı pek fazla tanıtım yazısı satma yanlısı değildir. Webmaster forumlarında açacağınız konular sayesinde aynı içeriğe sahip tanıtım yazısı satan siteleri bulmanız mümkündür.

2. Güçlü ve Otoriter Haber Siteleri

Güçlü haber sitelerinden kastımız ise alexa 10,000 içerisinde PR değeri 4 ve üzeri, Günlük hiti 50.000 ve üstü sitelerdir. Bu tarz sitelerden alacağınız tanıtım yazıları genellikle günümüz koşullarında 50,00 TL ve üzeri rakamlara satılsa da 10.00 TL’lik kalitesiz 5 siteden alacağınız tanıtım yazısının 5 katı etkiye sahiptirler.

Tanıtım yazısı alırken sitelerde dikkat edeceğiniz hususlar;

– Sitenin sadece tanıtım yazısı satışı amacı ile kurulmamış olması
– İçeriklerin ne sıklıkta güncellendiği ve yeni içerik eklendiği
– Sitenin tasarımsal ve yazılımsal eksikliklerinin bulunmaması
– Site seo değerlerinin yüksek ve otoriter olması

Bir önceki yazımız olan Seo Kurallarına Uygun Makale başlıklı makalemizde seo uyumlu içerik, seo uyumlu makale nasıl yazılır ve seo uyumlu makale yazımı hakkında bilgiler verilmektedir.

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote
Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir